Jak skutecznie zabezpieczać drewno?

Opublikowano: Sty 16 2017 - 2:22pm Autor: Michał
Ochrona drewna

Drewno to materiał uniwersalny – doskonale sprawdza się w budowie domów, wykańczaniu wnętrz oraz produkcji mebli. Drewno jest wytrzymałe, przyjazne, ekologiczne i atrakcyjne wizualnie. Jednak żeby spełniało swoje funkcje przez lata, należy je odpowiednio zabezpieczyć.

Po co impregnować drewno?

Drewno, zwłaszcza to, które jest użytkowane na zewnątrz lub w miejscach trudno dostępnych narażone jest na niszczące działanie czynników zewnętrznych. Niskie i wysokie temperatury, wilgoć, pleśń, grzyby oraz szkodniki – to wszystko czeka na niezaimpregnowane drewno. Chociaż drewno samo w sobie jest odporne na działanie wilgoci, to wystawione długotrwale na działanie wody, stanie się doskonałą pożywką dla rozmaitych mikroorganizmów. Grzyby i pleśnie niszczą strukturę drewna i pozbawiają je naturalnej wytrzymałości, dodatkowo negatywnie oddziałują na nasze zdrowie. Impregnaty chronią drewno przed wszystkimi negatywnymi skutkami wilgoci.

Czym impregnować drewno?

Do wyboru mamy wiele rozwiązań, które pomogą zabezpieczyć drewnianą powierzchnię. Dla zwolenników naturalnych metod idealne będą olej oraz pokost lniany. Olej lniany nakłada się na drewno raz w roku, natomiast pokostowanie wykonuje się jednorazowo. Pokost wnika w strukturę drewna i tworzy na jego powierzchni specjalną ochronną powłokę. Olej z kolei wsiąka w drewno, jednak nie zatyka jego porów i pozwala mu oddychać. Więcej różnic między tymi dwoma substancjami znajdziesz również w poradniku Vidaron.

Producenci oferują również inne rodzaje impregnatów, przeznaczonych do różnych zadań. Impregnaty solne stosuje się do ochrony elementów konstrukcyjnych takich jak np. więźba dachowa oraz do zwiększenia ognioodporności. Impregnaty rozcieńczalnikowe mogą być stosowane jedynie do drewna przeznaczonego do użytku na zewnątrz – płotów, altan i mebli ogrodowych. Impregnaty wodorozcieńczalne stosuje się do zabezpieczania drewna metodami przemysłowymi oraz przy użyciu natrysku i pędzla. Mogą stanowić podstawową ochronę drewna, gdyż po wyschnięciu stają się niezmywalne.

Michał

Budowlaniec, bacznie obserwujący polski rynek budowlany. Chętnie dzieli się swoją wiedzą na łamach bloga wypoczywam.net, głównie rozwiązaniami dotyczącymi zagospodarowania miejsca na placu budowy i poradnikami z zakresu drobnych prac remontowych w domach. Jego hobby to pływanie, potrafi spędzić niezliczone godziny na basenie.

More Posts

Loading Facebook Comments ...

Leave A Response