Zimne odcienie drewna – nieoczywisty wybór

Opublikowano: Mar 7 2019 - 12:34pm Autor: Michał
drewno w zimnych odcieniach

Zimne odcienie odcienie drewna to dla większości z nas wybór nieoczywisty. Materiał ten zwykle kojarzy się bowiem z subtelnymi brązami, które kreują we wnętrzu przytulną, domową atmosferę. Więcej nawet, od dawna wykorzystywany jest do ocieplenia, zarówno wizualnego, jak i faktycznego, minimalistycznych, ascetycznych aranżacji. Okazuje się jednak, że o ile zna się podstawową wiedzę na temat tego, jak łączyć odcienie drewna, z powodzeniem można stosować dowolne barwy uzyskując przy tym elegancki, wysoce zindywidualizowany efekt końcowy.

Różne odcienie drewna w domu

Umiejętność łączenia kolorów to duża sztuka, a jej znajomość umożliwia wykreowanie niepowtarzalnych przestrzeni. Najprościej rzecz ujmując we wnętrzach możemy się kierować dwiema głównymi zasadami. Pierwsza to harmonia bazująca na kolorach sąsiadujących na kole barw, co skutkuje stonowanymi, sprzyjającymi wyciszeniu pomieszczeniami. Druga opiera się na kontrastujących ze sobą odcieniach, co, najogólniej rzecz ujmując, wprowadza do wnętrza dużo życia, pobudza kreatywne myślenie i zachęca do działania. Decyzja, którą opcję wybierzemy zależy nie tylko od ogólnych wytycznych, ale również od naszych indywidualnych preferencji i gustu. I tak na przykład, do sypialni zaleca się zwykle stonowane barwy, ponieważ te najbardziej sprzyjają efektywnemu wypoczynkowi. Nie znaczy to jednak, że sypialnia utrzymana w intensywniejszych, skontrastowanych kolorach nie zda egzaminu, ponieważ są osoby, które w takim właśnie pomieszczeniu odnajdą idealną atmosferę do relaksu.

Zimne odcienie drewna w aranżacji wnętrz

Odcienie brązu drewna to opcja najbardziej tradycyjna i ciągle znajdująca najwięcej zwolenników. Od pewnego jednak czasu coraz większą popularnością cieszą się inne opcje pod postacią zimnych kolorów o różnym nasyceniu. Największą popularnością cieszy się biel, błękit, zieleń oraz grafit. Ten ostatni szczególnie dobrze prezentuje się w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach, zwłaszcza w zestawieniu z dużymi oknami wpuszczającymi naturalne światło słoneczne oraz ocieplającymi klimat wnętrza kwiatami doniczkowymi. Ciekawą propozycją jest zastosowanie grafitu w kuchni lub jadalni. Można pomalować nim stół oraz krzesła i potraktować te sprzęty jako element wyróżniający, definiujący charakter całego pomieszczenia. Wtedy pozostałe meble warto pokryć bardziej neutralnymi kolorami, na przykład ponadczasową bielą. Zwolennicy niesztampowych rozwiązań mogą wzbogacić taką aranżację o intensywne odcienie żółtego, zastosowanego na przykład na płytkach kuchennych lub poduszkach na krzesła i zasłonach. Inną ciekawą propozycją są wspomniane już odcienie niebieskiego oraz zieleni. Kolory te dobrze prezentują się na kredensach lub komodach, co, w zależności od wybranej estetyki, może też subtelnie nawiązywać do tradycyjnych, rustykalnych domów wiejskich. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku  przygotowanym przez firmę Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/zimne-odcienie-drewna-poznaj-najlepsze-inspiracje

Michał

Budowlaniec, bacznie obserwujący polski rynek budowlany. Chętnie dzieli się swoją wiedzą na łamach bloga wypoczywam.net, głównie rozwiązaniami dotyczącymi zagospodarowania miejsca na placu budowy i poradnikami z zakresu drobnych prac remontowych w domach. Jego hobby to pływanie, potrafi spędzić niezliczone godziny na basenie.

More Posts

Loading Facebook Comments ...

Leave A Response