Różne techniki szlifowania gładzi

Opublikowano: Paź 10 2018 - 2:50pm Autor: Michał
szlifowanie na mokro

Piękne, gładkie ściany i sufity to rzecz pożądana przy każdym chyba remoncie lub w końcowym etapie wykańczania nowego lokalu. Niezależnie od tego, czy mówimy o mieszkaniu albo domu prywatnym, czy o pomieszczeniach firmowych, to dobrze wyglądające powierzchnie ścian i sufitu zawsze sprawiają miłe dla oka, a zatem profesjonalne wrażenie. Aby taki efekt osiągnąć należy poświęcić szczególną uwagę ostatniemu etapowi kładzenia gładzi – szlifowaniu.

Szlifowanie gładzi – metoda tradycyjna

Za tradycyjną metodę szlifowania gładzi szpachlowych przyjmuje się zwykle metodę ręczną. Szlifowanie gładzi ręczne – oprócz równego i równomiernego położenia gipsu – polega na szlifowaniu powierzchni papierem ściernym. Niezależnie od tego, czy jest on nałożony na pacę, trzymany w dłoni, czy też posługujemy się gąbką lub siatką ścierną, jest to metoda bardzo praco- i czasochłonna. Pozwala ona co prawda na samodzielne wykonanie tzw. wykończeniówki i zaoszczędzenie sporej ilości gotówki, ale z pewnością powstający przy pracy pył będzie nam dokuczał i wymusi konieczność zabezpieczenia oczu i dróg oddechowych specjalnymi maskami i goglami ochronnymi. Poza tym sprzątanie pyłu gipsowego również nie należy do czynności łatwych i przyjemnych, więc jeśli ktoś remontuje jedno pomieszczenie w ciągle używanym i umeblowanym mieszkaniu powinien liczyć się z koniecznością dodatkowego zabezpieczenia nieremontowanej części lokalu. Aby uzyskać idealną, gładką powierzchnię należy usunąć wszelkie nierówności ze świeżej, ale suchej już gładzi. Na początek dobrze jest, by gramatura papieru nie przekraczała wartości 160, natomiast w drugim etapie powinna ona wynosić między 200 a 240. Warto od czasu do czasu sprawdzić suchą i czystą dłonią, gdzie zostały jeszcze miejsca niedoskonale równe. Pomocne w szlifowaniu jest również umieszczone blisko ściany mocne oświetlenie, które uwidoczni wszelkiego rodzaju fałdy i rysy.

Szlifowanie gładzi mechaniczne

Mechaniczne szlifowanie gładzi jest metodą znacznie wydajniejszą niż metoda tradycyjna. Z technicznego punktu widzenia, nie ma tu wielkich różnic, jednak sposób mechaniczny nie opiera się wyłącznie na ludzkich rękach, ale na odpowiednich urządzeniach. W metodzie mechanicznej używa się szlifierki zwanej potocznie „żyrafą”. Jest to urządzenie z obrotową powierzchnią cierną i wysięgnikiem pozwalającym na stosunkowo łatwe, wydajne i szybkie szlifowanie ścian i sufitów. Dodatkowo sprzęt można połączyć z odkurzaczem przemysłowym (zwykły zostanie uszkodzony przez drobny, gipsowy pył!) aby szlifować ściany bezpyłowo. Warto nadmienić, że sprzęt taki można wynająć lub zatrudnić wykwalifikowaną do tej czynności ekipę.

Szlifowanie gładzi na mokro

Jest to metoda kompletnie bezpyłowa. Szlifowanie gładzi na morko polega na gładzeniu materiału, który jeszcze nie wysechł całkowicie. Do tej metody nie nadają się wszystkie rodzaje gładzi gipsowych, więc dobrze jest tę czynność zaplanować poprzez odpowiedni dobór materiałów. Najlepiej nadają się do tej metody specjalne gładzie do szlifowania na mokro, np. akrylowo-gipsowe. Cała czynność rozpoczyna się poprzez tradycyjne nałożenie gładzi na ścianę lub sufit. Następnie należy odczekać aż materiał nieco podeschnie. Kolejnym krokiem jest zwilżenie ściany wodą, by na końcu wygładzić ją nie papierem ściernym, ale zwykłą pacą. Dzięki tej metodzie uzyskuje się idealnie gładkie powierzchnie. Co więcej w/w materiały można nakładać metodą „mokry na mokry”, czyli druga warstwa na jeszcze niezaschniętą warstwę nr jeden. Taki sposób szlifowania i kładzenia gładzi skraca drastycznie czas pracy, ale zdecydowanie wymaga od osoby wykonującej cały proces największych umiejętności i doświadczenia! Więcej praktycznych informacji znajdziecie w poradniku pod adresem: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/szlifowanie-gladzi-porady-ekspertow

Michał

Budowlaniec, bacznie obserwujący polski rynek budowlany. Chętnie dzieli się swoją wiedzą na łamach bloga wypoczywam.net, głównie rozwiązaniami dotyczącymi zagospodarowania miejsca na placu budowy i poradnikami z zakresu drobnych prac remontowych w domach. Jego hobby to pływanie, potrafi spędzić niezliczone godziny na basenie.

More Posts

Loading Facebook Comments ...

Leave A Response