Renowacja ram do obrazów – zrób to sam

Opublikowano: Lip 27 2018 - 8:32am Autor: Michał
konserwacja ram do obrazów

Nic tak nie zdobi wnętrza, jak piękny obraz. Aby jednak prezentował się on naprawdę okazale, niezbędna jest odpowiednia rama, pasująca zarówno do stylu malowidła, jak i do konwencji, w jakiej utrzymane jest mieszkanie. Czy jednak jedyną opcją jest udanie się do punktu oprawy? Otóż nie! Jeżeli tylko mamy na strychu stare, nadszarpnięte zębem czasu drewniane ramy na obrazy, przy odrobinie wysiłku możemy nadać im niepowtarzalny, osobisty wygląd.

Renowacja ram do obrazów – czyszczenie

Przystępując do renowacji ram do obrazów, należy zawsze zacząć od wyjęcia z nich malowidła i pieczołowitego zabezpieczenia go, w przeciwnym bowiem razie może ono ulec trwałemu uszkodzeniu lub zniszczeniu. Następnie trzeba zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia i produkty: papier ścierny, najlepiej o gradacji 120, rękawiczki ochronne, lakier oraz inne produkty dekoracyjne. Dopiero wtedy można przystąpić do samej czynności renowacji. Dla uzyskania jak najlepszego efektu, najpierw za pomocą papieru ściernego trzeba dokładnie oczyścić drewniane ramy z wszelkich pozostałości starych powłok malarskich, uwzględniając najmniejsze zakamarki oraz detale dekoracyjne. W następnej kolejności należy oczyścić powierzchnię z nagromadzonego pyłu, w przeciwnym bowiem razie pod nową powłoką będą się rysować nieestetyczne grudki. Po dokonaniu wszystkich wszystkich tych zabiegów, można przystąpić o najprzyjemniejszej części zadania, czyli dekoracji.

Renowacja ram do obrazów – dekoracja

Drewniane ramy na obrazy mogą być pomalowane lakierem kryjącym lub bejcą. W pierwszym przypadku uzyskamy nieprzejrzystą powłokę w określonym kolorze, w drugim natomiast transparentną warstwę, która wspaniale podkreśli naturalne piękno drewna oraz usłojenie. Wybór zależy w tym wypadku od dwóch kwestii. Po pierwsze od naszych preferencji, po drugie od stanu ramy. Jeżeli posiada ona odbarwienia lub nie udało nam się dokładnie usunąć starej powłoki, wybierzmy lakier kryjący, jeżeli natomiast drewno prezentuje się dobrze, postawmy na bejcę. Doskonałym pomysłem (i wpasowującym się w obecne trendy wnętrzarskie) jest również rama w stylu shabby chic. Wymaga ona oczywiście sporych nakładów pracy, jednak stare, stylizowane przedmioty zwykle wspaniale się prezentują w takiej konwencji. Aby uzyskać subtelny efekt postarzenia, najpierw trzeba pokryć ramę ciemną farbą do drewna, po jej wyschnięciu zastosować wosk, a następnie nałożyć jasną farbę, białą lub beżową. Kiedy całość wyschnie, za pomocą papieru ściernego należy dokonać przecierek na powierzchni drewna do momentu odsłonięcia ciemniejszej farby. Takie ramy świetnie będą się komponowały zarówno z wnętrzami rustykalnymi, eklektycznymi, jak i szalenie popularnymi obecnie skandynawskimi.

Więcej informacji na temat renowacji drewnianych ram do obrazów znajdziecie w poradniku przygotowanym przez specjalistów firmy Vidaron:https://www.vidaron.pl/poradnik/stare-drewniane-ramy-obrazow-odnowienie-i-konserwacja

Michał

Budowlaniec, bacznie obserwujący polski rynek budowlany. Chętnie dzieli się swoją wiedzą na łamach bloga wypoczywam.net, głównie rozwiązaniami dotyczącymi zagospodarowania miejsca na placu budowy i poradnikami z zakresu drobnych prac remontowych w domach. Jego hobby to pływanie, potrafi spędzić niezliczone godziny na basenie.

More Posts

Loading Facebook Comments ...

Leave A Response