Przygotowanie do malowania tynku typu baranek od A do Z

Opublikowano: Lis 12 2018 - 12:34pm Autor: Michał
malowanie tynku typu baranek

Na malowanie tynku decydujemy się zwykle chcąc odświeżyć wygląd elewacji po kilku latach lub, jeżeli mamy do czynienia z tynkiem mineralnym, zwiększyć jego trwałość. W naszym kraju ciągle największą popularnością cieszy się tynk baranek występujący w różnych typach uziarnienia. I to właśnie od tej cechy zależy w przeważającej mierze dobór akcesoriów do malowania oraz poziom trudności samej czynności.

Przygotowanie malowania tynku typu baranek

Jeżeli mamy do czynienia z nowym tynkiem sprawa jest zwykle dość prosta. Nie wymaga on żadnego specjalnego przygotowania powierzchni i w zasadzie z marszu możemy przystąpić do pracy. Sprawa jest niestety nieco bardziej skomplikowana w przypadku starych elewacji. Występujące na nich zabrudzenia, pył, glony i mchy wymagają starannego usunięcia, w przeciwnym bowiem razie nowa powłoka będzie wyglądać nieestetycznie i straci na trwałości. Zaczynamy zatem od dokładnego umycia powierzchni, a następnie cierpliwie czekamy aż porządnie wyschnie.

Czym malować tynk baranek?

Na pytanie „czym najlepiej malować tynk baranek” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od jego poziomu ziarnistości. I tak, na w miarę gładkich ścianach doskonale sprawdzi się zwykły wałek z krótkim włosiem, natomiast w przypadku bardziej urozmaiconej faktury konieczny będzie wałek z długim włosiem lub pędzel. W tej drugiej sytuacji dobrym wyborem będzie też pistolet, jednak stosowanie natrysku wymaga sporej wprawy i doświadczenia, dlatego, decydując się na taką metodę, najlepiej zatrudnić profesjonalistów. Ponadto, lepiej już na starcie zaopatrzyć się w kilka wałków, ponieważ narzędzie to dość szybko się zużywa, co przekłada się na gorszy efekt estetyczny. Kolejną ważną kwestią jest odpowiedni dobór farby. Tynk baranek, zwłaszcza o grubszym uziarnieniu, ma tendencję do brudzenia się, dlatego najlepiej wybierać stonowane, matowe kolory. Dzięki temu wszelkie zanieczyszczenia nie będą się tak bardzo rzucały w oczy. Godne polecenia są farby silikonowe charakteryzujące się zwiększoną odpornością na zanieczyszczenia oraz wyższą trwałością. Bardzo ważną, choć niestety często pomijaną kwestią, jest też temperatura farby. Większość producentów zaleca pomiędzy 5, a 25 stopni, jednak optymalne dla komfortu pracy i efektu końcowego jest kilkanaście stopni. Co istotne, czynność malowania najlepiej wykonywać w niezbyt upalne, bezwietrzne dni, ponieważ upał i wiatr będą powodować zbyt szybkie wysychanie farby, która nie zdąży się chemicznie związać i utwardzić, co z kolei będzie skutkowało pogorszeniem jakości powłoki. Więcej informacji na temat malowania tynku typu baranek znajdziecie pod adresem: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/malowanie-tynku-typu-baranek-na-elewacji-poradnik

Michał

Budowlaniec, bacznie obserwujący polski rynek budowlany. Chętnie dzieli się swoją wiedzą na łamach bloga wypoczywam.net, głównie rozwiązaniami dotyczącymi zagospodarowania miejsca na placu budowy i poradnikami z zakresu drobnych prac remontowych w domach. Jego hobby to pływanie, potrafi spędzić niezliczone godziny na basenie.

More Posts

Loading Facebook Comments ...

Leave A Response