Okna od północy – jak rozświetlić wnętrze?

Opublikowano: Paź 16 2018 - 10:16am Autor: Michał
jak rozświetlić wnętrze

Światło ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia, samopoczucia oraz efektywności działania, przy czym najkorzystniejsze jest tu światło dzienne. To od jego właściwych parametrów zależy atmosfera wnętrza, a także jego estetyka, dlatego urządzając mieszkanie, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko własne preferencje i panujące trendy, ale również jego usytuowanie. Inaczej bowiem powinno być zaaranżowane wnętrze wychodzące na południe, inaczej wschód i zachód, a jeszcze inaczej na północ. Zwłaszcza ten ostatni wariant nastręcza mnóstwa trudności, i to zarówno laikom, jak i profesjonalnym projektantom.

Okna od północy – kolor ścian

Okna od północy sprawiają, że wnętrza są gorzej naświetlone, co może wpływać na ich mniej energetyczny, żeby nie powiedzieć zimny czy przygnębiający, nastrój. Na szczęście jednak, umiejętnie manipulując kolorem ścian, możemy dość łatwo przekształcić północny pokój w przyjazne i przytulne pomieszczenie. Przede wszystkim należy pamiętać, że barwy jasne odbijają i rozpraszają światło sprawiając, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej rozświetlone. Mając to na uwadze lepiej zrezygnować z ciemnych, nasyconych odcieni na rzecz jasnych, ciepłych kolorów lub uniwersalnej bieli. Doskonale sprawdzą się farby półmatowe, perłowe lub metaliczne, które dodatkowo będą się subtelnie mieniły w świetle zwiększając jego ilość we wnętrzu. Z drugiej jednak strony ciemne odcienie, czerń, szarości, czerwienie, są obecnie nie tylko szalenie popularne, ale również świetnie sprawdzają się w salonach i pokojach dziennych. Jak żadne inne sprzyjają wypoczynkowi w gronie przyjaciół i rodziny oraz wieczornym spotkaniom. Jeżeli zatem nasz salon posiada okna od północy, a my koniecznie chcemy zastosować w nim intensywną barwę, zdecydujmy się na drogę środka. Pomalujmy jedną ze ścian na ciemny kolor, pozostałe natomiast na jasny. Drugą opcją jest postawienie na dodatki w intensywnych barwach, poduszki, narzuty czy obrazy.

Kolory ścian a okna

Bez względu na to, czy mamy okna od północy czy od południa, odpowiednio planując ich aranżację, możemy skutecznie rozświetlić wnętrze. W naszym przypadku powierzchnia ścian przy oknie powinien być pomalowany na kolor biały, podobnie ościeżnice, szpalety i parapety. Im większa będzie bowiem płaszczyzna jasnej farby w tych miejscach, tym więcej odbitego światła dotrze do mieszkania. Będąc konsekwentnym, ściany naprzeciw okien oraz sufit również powinny być pokryte jasnym kolorem. W ten sposób maksymalnie wykorzystamy we wnętrzu światło naturalne, a jego ewentualne niedobory, zwłaszcza w godzinach popołudniowych, bez trudu uzupełnimy sztucznym oświetleniem ogólnym lub punktowym. Więcej informacji znajdziecie pod adresem: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/jaki-kolor-scian-wybrac-do-pokoju-z-oknami-od-polnocy

Michał

Budowlaniec, bacznie obserwujący polski rynek budowlany. Chętnie dzieli się swoją wiedzą na łamach bloga wypoczywam.net, głównie rozwiązaniami dotyczącymi zagospodarowania miejsca na placu budowy i poradnikami z zakresu drobnych prac remontowych w domach. Jego hobby to pływanie, potrafi spędzić niezliczone godziny na basenie.

More Posts

Loading Facebook Comments ...

Leave A Response