Jak dobierać kolory elewacji – porady projektanta

Opublikowano: Sty 9 2019 - 9:13am Autor: Michał
jak dobrać kolor elewacji

Budowa i aranżowanie domu pociąga za sobą nie tylko spore nakłady finansowe, ale również konieczność podjęcia mnóstwa ważnych decyzji. Wśród nich na specjalną uwagę zasługuje pytanie: jakie kolory elewacji domu? Możliwości jest oczywiście całe mnóstwo, jednak dokonując wyboru trzeba wziąć pod uwagę szereg kryteriów. I, co istotne (a dla niektórych może też zaskakujące) nie są to wyłącznie kwestie dotyczące samej bryły architektonicznej, ale również jej otoczenia, ponieważ dobrze zaprojektowany budynek powinien z nim współgrać tworząc spójny, efektowny krajobraz.

Jak dobrać kolor elewacji domu?

Chyba jedną z najprostszych metod na podkreślenie oryginalnego charakteru budynku jest nietypowa elewacja. Doskonałą opcją są tu mocne, kontrastowe barwy, dzięki którym dom wyróżnia się na tle pozostałych, utrzymanych w jednej kolorystyce brył. Jak jednak dobierać kolory elewacji, aby efekt był naprawdę satysfakcjonujący? Przede wszystkim najlepiej kupować farby o dużym nasyceniu, a przed samym malowaniem dobrze jest je przetestować na jakiejś mało widocznej powierzchni. Ponadto, trzeba mieć na uwadze, że w pierwszej kolejności barwy ścian muszą być podporządkowane kolorowi dachówek, gdyż pokrycia dachowe występują w dużo mniejszym zróżnicowaniu barw niż farby. Później dopiero należy rozważyć kolor odcień stolarki okiennej i drzwiowej oraz pozostałych elementów. W ten sposób mamy bowiem gwarancję, że całość utworzy spójną, przyciągającą wzrok całość.

Jak łączyć kolory na elewacji?

Łączenie kolorów elewacji jest niełatwą sztuką, najmniejszy bowiem błąd może zaowocować osiągnięciem efektu jarmarcznego. A tego chyba nikt by nie chciał! Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście pomalowanie domu na jakiś jasny, słoneczny kolor, delikatny odcień żółtego, waniliowy czy piaskowy, jednak decydując się na to, na pewno nie osiągniemy zamierzonego efektu oryginalności. Ponadto, należy pamiętać, że ciemne kolory najlepiej prezentują się na prostych, minimalistycznych bryłach, dlatego najczęściej spotyka się je w budownictwie nowoczesnym. Popularnym rozwiązaniem jest też malowanie na ciemną barwę jakiegoś jednego, wyróżniającego się architektonicznie fragmentu bryły, na przykład garażu, gzymsu czy innego detalu. Jako kolor dodatkowy można jednak zastosować tylko jeden, góra dwa odcienie, w przeciwnym bowiem razie uzyska się efekt kiczu. Najlepiej też, aby wybrane kolory nawiązywały w jakiś sposób do otoczenia, ponieważ w ten sposób uzyska się spójność z krajobrazem, co zawsze jest bardzo pożądanym efektem. Wreszcie, trzeba mieć na uwadze, że powyższe rozwiązania nie sprawdzą się w domach starych, czy stylizowanych na dworki, gdyż te, posiadając całe mnóstwo zdobień, kolumienek i ganków, raczej odgórnie narzucają jedną, neutralną barwę, najlepiej białą.

Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku pod adresem: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/kontrastowe-kolory-na-elewacji-domu-najlepsze-zestawienia

Michał

Budowlaniec, bacznie obserwujący polski rynek budowlany. Chętnie dzieli się swoją wiedzą na łamach bloga wypoczywam.net, głównie rozwiązaniami dotyczącymi zagospodarowania miejsca na placu budowy i poradnikami z zakresu drobnych prac remontowych w domach. Jego hobby to pływanie, potrafi spędzić niezliczone godziny na basenie.

More Posts

Loading Facebook Comments ...

Leave A Response