Czy trudno jest położyć gładź gipsową – wszystko co trzeba wiedzieć

Opublikowano: Kwi 24 2019 - 1:57pm Autor: Michał

 

Położenie gładzi gipsowej na ściany, zapewnia im idealną gładkość. To bardzo ważne by w naszych domach ściany były gładkie, równe i proste. Jednak zatrudnienie ekipy specjalistów, którzy wykonają dla nas taką pracę, nie jest tanie. Dlatego też mnóstwo osób decyduje się na to, by wykonać to zadanie samodzielnie. Składa się ono z trzech prostych etapów, możliwych do wykonania nawet w pojedynkę.

Pierwszy etap kładzenia gładzi

Pierwszy etap obejmuje gruntowanie ściany. Na samym początku oczywiście należy pozbyć się z niej wszystkich elementów, które mogłyby utrudniać wykonanie pracy. A zatem gniazdek, odpadających już warstw malarskich, czy też nawet starych gwoździ. Następnie ścianę oczyszcza się dokładnie z kurzu, myje oraz odtłuszcza. Końcowym już etapem, jest położenie warstwy odpowiedniego preparatu gruntującego i czekanie na jego wyschnięcie.

Jakie prace wykonuje się w drugim etapie?

Podczas drugiego etapu kładzenia gładzi, nakłada się na ściany masę szpachlową. Można zakupić ją już gotową, co zdecydowanie ułatwia zadanie. Jeśli ktoś jednak woli przygotować ją samodzielnie, można zakupić suchy proszek i dokładnie go zmieszać. Kładzenie masy szpachlowej, należy rozpocząć od dokładnego załataniu dziur, rys czy też innych ubytków w ścianie. Najpierw zatem należy dokładnie zająć się tymi elementami. Gdy natomiast wszystko jest już idealnie załatane, wówczas można zacząć kłaść masę szpachlową na całą powierzchnię sufitu oraz ścian.

Ostatni etap kładzenia gładzi

Oczywiście ostatni etap obejmuje już samo kładzenie gładzi. Należy najpierw poczekać na to, aż masa szpachlowa dokładnie wyschnie. Wiele osób może się zastanawiać jak kłaść gładź gipsową na sufit? Wszystko wygląda tak samo, jak w przypadku kładzenia gładzi na ściany. Jednak należy pamiętać o tym, by zawsze zaczynać najpierw od sufitu. Dopiero później przemieszczamy się ze swoimi pracami na ściany. Gładź gipsowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ ma mały stopień uziarnienia. To natomiast sprawia, że daje ona efekt idealnie gładkich i równych ścian, na których zawsze nam zależy. Dobrze jest nałożyć naprawdę cienką warstwę szpachli, najlepiej około 1 cm, maksymalnie natomiast 2. Nie chcemy bowiem zabierać sobie cennej przestrzeni. Gładź można położyć przy pomocy różnych narzędzi, przykładowo pacy oraz wałka. Wybór narzędzia to kwestia indywidualna, ponieważ każdym narzędziem nieco inaczej się pracuje. Oczywiście po nałożeniu gładzi dobrze jest przejechać po niej jeszcze papierem ściernym, dzięki czemu pozbędziemy się ewentualnych nierówności. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/kladzenie-gladzi-gipsowej-krok-po-kroku

Michał

Budowlaniec, bacznie obserwujący polski rynek budowlany. Chętnie dzieli się swoją wiedzą na łamach bloga wypoczywam.net, głównie rozwiązaniami dotyczącymi zagospodarowania miejsca na placu budowy i poradnikami z zakresu drobnych prac remontowych w domach. Jego hobby to pływanie, potrafi spędzić niezliczone godziny na basenie.

More Posts

Loading Facebook Comments ...

Leave A Response