Wpływ dekoracji okiennej na wygląd pomieszczenia

Opublikowano: Maj 5 2016 - 1:33pm Autor: Dawid

Okna to jedno z najważniejszych miejsc które mają wpływ na ogólną charakterystykę wnętrza. Ich dekoracja powinna być przemyślana i pasować do ogółu wystroju. Jeżeli nie chcemy skorzystać z pomocy profesjonalisty, warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami, które pomogą dobrać właściwe dekoracje okienne.

Jak udekorować okno?

Wygląd pojedyncze okna powinien harmonizować nie tylko z danym pomieszczeniem – wszystkie okna muszą być spójnie udekorowane. Używając odpowiednich elementów, możemy zakryć największe wady pokoju lub uwypuklić jego dobre strony. Jeżeli pomieszczenie jest zacienione, wystarczy wybór transparentnych materiałów na zasłony. Zbyt duża ilość światła słonecznego w pokoju może być wyważona za pomocą rolet dzień-noc. Pod uwagę należy wziąć również długość zasłon, mając trzy opcje do wyboru: krótkie, o adekwatnej długości lub te dłuższe niż odległość pomiędzy karniszem a podłoga. W ostatnim przypadku, powłóczysty materiał można ozdobnie upiąć – nie jest to rozwiązanie praktyczne, lecz z pewnością doda elegancji całemu wystrojowi. Wybór dekoracji okiennych powinien przebiegać w sposób takim aby nadać metrażowi pomieszczenia pożądany rozmiar, przynajmniej w odczuciu wizualnym. Jak wiadomo, jasne kolory powiększają, dlatego takie też warto zastosować w mniejszych pokojach. Z kolei ciemne kombinacje na pewno nie przeszkodzą w pomieszczeniach większych pod względem objętości. To czego raczej należy unikać to zbyt wzorzyste zasłony, które swym wyglądem mogą zdominować całe pomieszczenie i stać się głównym punktem jego wystroju.

oknaMyślenie długoterminowe

Jeżeli traktujemy nasze dekoracje okienne jako inwestycje na dłuższy okres czasu, to nie warto kierować się najnowszymi trendami w architekturze wnętrz. Warto pamiętać o adekwatności dekoracji co do funkcji wnętrza. Nie w każdym pomieszczeniu sprawdzą się rolety czy żaluzje w miejsce tradycyjnych firanek i zasłon umieszczonych w eleganckim salonie czy jadalni. Dlatego w przypadku tych pomieszczeń często stosuje się bardziej ekstrawaganckie rozwiązania, czyli posrebrzane materiały, różnego rodzaju wstążki pozwalające upinać firanki na różne sposoby lub skrzące się satynowe tkaniny.

Loading Facebook Comments ...

Leave A Response