Kupujemy mieszkanie – porady

Opublikowano: Maj 26 2016 - 9:52pm Autor: Błażej Mazur

Dla osób chcących kupić dom, mieszkanie czy powierzchnię produkcyjną powinien powstać swoisty poradnik, jak krok po kroku dokonać takiej decyzji, aby była ona odpowiednia i nie pociągała za sobą kosztów, których będziemy żałować. Oczywiście, wszystko zależy od tego jaką nieruchomość pragniemy kupić.
Lokalizacja

Pierwszym jest zdecydowanie lokalizacja.  Decyzja o tym, gdzie zakupimy działkę pod budowę naszego domu, czy w jakiej części miasta zdecydujemy się kupić mieszkanie to bardzo poważne określenie tego, jak będzie wyglądało nasze życie przez kolejne kilkadziesiąt lat. Nie może być to decyzja podjęta w pośpiechu. Trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw a następnie zdecydować się na optymalną decyzję.

Podobny proces nastąpić musi przy rozważaniu osoby dewelopera od którego dokonujemy zakupu mieszkania. Najlepiej aby była to osoba sprawdzona przez naszych znajomych, którzy wcześniej zdecydowali się na taką transakcję. Wtedy unikamy ryzyka zostania oszukanymi. Część spraw sądowych związanych z deweloperami została upubliczniona, dlatego też w przypadku gdy planujemy budowę powierzchni produkcyjnej jako podmiot gospodarczy bądź spółka, należy sprawdzić zarówno ofertę jak i ogólną opinię na temat wykonawcy. W przypadku, dużych realizacji, jak na przykład budowa hali o przeznaczeniu magazynowo – produkcyjnym, należy zwłaszcza pamiętać o rentowności wykonawcy. Hale stalowe są obecnie wykonywane głównie na zasadach generalnego wykonawstwa – dlatego tez wszelkie kłopoty wykonawcy, mogą prowadzić do zawirowań w terminarzy budowy.

Cena

To kolejny równie ważny element. Ma on, logicznie, bliski związek z lokalizacją, gdyż cena mieszkania czy gruntu zależy od jego położenia w, lub względem miasta. Oczywiście cena różnicowana jest poprzez jego wielkość ? w tych większych będzie ona zdecydowanie wyższa niż w miejscowościach takich jak: Sieradz czy Bytom. Podobnie zresztą kształtuje się zależność między cenami w centrum a na peryferiach miasta. Mieszkania w śródmieściu są o wiele droższe, natomiast grunty bliżej miast mają o wiele wyższą cenę niż te oddalone od nich.

Podsumowanie

Jakie są więc atuty mieszkań i domów? Mieszkanie to brak swobody poruszania się w zakresie powierzchni użytkowej i ograniczenie prywatności. Bloki po pewnym czasie stają się jak jedna wielka rodzina, gdyż ściany niosą każdy dźwięk z naszego mieszkania w pionie co pozwala naszym sąsiadom usłyszeć niemal każdą rzecz wypowiedzianą przez nas (nawet bez używania przez nich szklanki). Poza tym, w wielu przypadkach mieszkanie wiąże się z wynajęciem, co oznacza, iż istnieje niepewność, że za jakiś czas właściciel może rozwiązać z nami umowę. Dom to stabilność i możliwości dowolnej zmiany wnętrza, ścian, architektury bez konieczności konsultowania tego z właścicielem, którym przecież sami jesteśmy. Jedyną wadą jest konieczność zaciągania kredytów, bez których budowa domu od podstaw czy nawet większy remont wydają się być niemożliwe. Jeżeli jednak powstaje dylemat co wybrać: mieszkanie czy dom, to w większości przypadków dom jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.


Loading Facebook Comments ...

Leave A Response